fb Jesteśmy na Google+ Jesteśmy na Twitter tel mail

NEUROCENTRUM Aktualności

2023-08-14
TYMPANOMETRIATympanometria jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda badania ucha środkowego, polegająca na ocenie ruchomości (podatności) błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Wykonywana jest głównie u osób z podejrzeniem niedosłuchu lub niedowładu mięśnia twarzowego. Tympanometria polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Badanie słuchu tympanometryczne jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Polega ono na wprowadzeniu do ucha Pacjenta specjalnej zatyczki. Urządzenie rejestruje reakcję na dźwięki oraz zmiany ciśnienia i związane z nimi odchylenia błony bębenkowej. Nieprawidłowości w odchyleniach rejestrowane są przez tympanometr. Badanie trwa około 5 minut. Pacjent w tym  czasie siedzi, nie może mówić ani przełykać.

 Za pomocą tympanogramu można ocenić czynności części ucha środkowego, oporność błony bębenkowej, objętość kanału słuchowego, próg słyszenia lub zlokalizować uszkodzenia nerwu twarzowego.

Wskazania do wykonania badania:

 • niedosłuch przewodzeniowy przy schorzeniach przewodu słuchowego zewnętrznego bądź ucha środkowego – z widocznym płynem w jamie bębenkowej, nieprawidłowa drożność trąbki słuchowej,

 • niedosłuch odbiorczy przy schorzeniach części ucha odbierającej dźwięk,

 • niedowład nerwu twarzowego,

 • zapalenia ucha środkowego,

 • dysfunkcji trąbki słuchowej,

 • perforacji błony bębenkowej.

   

  Badanie tympanometrii wykonuje lek. med. Renata Chwastek -otolaryngolog w każdą środę od godz. 8.30-12.30.

  Zapraszamy do rejestracji.

×
×
×
×